Od pojave koronavirusa cijeli svijet je promijenio dosadašnji tijek života. Ono što smo nekada poznavali kao normalno, preko noći se pretvorilo u novu stvarnost koju nitko nije očekivao. Pojava novih bolesti uvijek za sobom nosi nagle promjene, koje direktno utječu na sva životna područja, uključujući psihološko stanje pojedinca. Bez obzira u kojoj zemlji živimo, dolazak “nenajavljenog gosta” izazvao je čitavu bujicu emocija od straha do čežnje za starim načinom života. Srećom, umjetnost uvijek daje najzanimljivije odgovore kroz različite vizualne tehnike s kojima se cijeli svijet može poistovjetiti.
Jedan od takvih odgovora je umjetnički projekt ‘Covidoscope’ koji je kreirao Institut Yunus Emre, turska svjetska kulturna neprofitna organizacija. Radi se o digitalnoj zbirci koja odražava emocionalno i umjetničko putovanje kroz pandemiju COVID-19 na globalnoj razini. Kako bi se postiglo jedinstvo tijekom pandemije Covid-19 i učvrstila čovjekova solidarnost, službena stranica Covidoscope dostupna je na četiri svjetska jezika: engleskom, španjolskom, turskom i arapskom. Projekt možete pratiti i na društvenim mrežama: Facebook, Instagram, Twitter, YouTube i Linkedin.
COVIDOSCOPE – UMJETNIČKI ODGOVOR NA PANDEMIJU
Cilj Covidoscope projekta je pokazati kako su različiti pojedinci iz cijelog svijeta emocionalno reagirali na pandemiju. Ovi umjetnički odgovori čine teško razdoblje pozitivnijim i šarenijim za sve nas, podsjećajući na sliku kaleidoskopa. Instrument koji stvara fascinantne šarene projekcije uz pomoć svjetlosti reflektirane unutarnjim zrcalima, poslužio je kao inspiracija za ime i koncept projekta. Riječ “Kaleidoskop” potječe od grčke riječi kalos (καλός) -lijepo, eidos (είδος) -oblik i scopos (σκοπέω) -gledati, promatrati.
“Inspirirani raznolikim, pomičnim, skladnim odrazima živih boja gledano kroz kaleidoskop, naš cilj je stvoriti globalnu bazu sjećanja pandemije koja uključuje kako zajedničke, tako i subjektivne izraze. Jedan dio zbirke digitalnog kovidoskopa posvećen je izvanrednim primjerima umjetničkih djela i estetskog stvaralaštva diljem svijeta. Ostali dijelovi zbirke korisniku će omogućiti da prati djela na svjetskim kartama koje prikazuju emocije i teme”, rekli su o projektu iz Instituta Yunus Emre.
Od prvog dana karantene, Covidoscope arhivira rezultate umjetničkog stvaranja i uspoređuje ih s emocijama. Na digitalnoj platformi možete istraživati kolekciju na različite načine: kroz lokaciju, temu ili emociju. Ova kulturno značajna galerija nudi vlastitu perspektivu koja korisnicima omogućuje da prate djela iz cijelog svijeta. Uz doprinos raznolikog istraživačkog i konzultantskog tima stvorena je zbirka koja nije bila ograničena samo na modernu umjetnost, već uključuje i crtane filmove, ilustracije, fotografije, koncerte, uličnu umjetnost, animaciju i slično.
Autorica knjige o ljudskim emocijama, doktorica Tiffany Watt Smith; povjesničar i dokumentarist Saadet Özen; psihijatar i pisac, prof. dr. Kemal Sayar, su među savjetnicima digitalnog projekta sjećanja koji podvlači solidarnost nastalu između ljudi koji se bore s istim, nepredviđenim iskušenjima i integrirajući kvalitetu emocionalnih iskustava.
Covidoscope trenutno sadrži radove stotinjak umjetnika iz preko 40 zemalja, uključujući Španjolsku, Tursku. Hrvatsku, Kuvajt, Jordan, Francusku, Azerbejdžan, Iran, Italiju, Australiju i SAD. Iako se radi uglavnom o pojedinačnim radovima, možemo vidjeti i suradnju poput kreativnog kolektiva koji pjeva parodijsku pjesmu o koronavirusu. Projekt je obrada poznate meksičke pjesme ‘La Llorona’, produciran je u Švicarskoj, a pjeva se na nekoliko jezika.
O INSTITUTU YUNUS EMRE
Zaklada Yunus Emre javna je zaklada koja je 2007. godine. Cilj joj je predstavljati Tursku, turski jezik, povijest, kulturu i umjetnost te o njima pružiti svijetu informacije i dokumente na korištenje; pružiti mogućnost onima koji se žele obrazovati i naučiti turski jezik, kulturu i umjetnost, stvoriti prijateljstva te doprinijeti kulturnoj razmjeni između Turske i drugih država.
Institut Yunus Emre započeo je 2009. godine s radom i otvorio više od 58 kulturnih centara u inozemstvu. Osim tečaja turskoga jezika u kulturnim centrima, Institut surađuje s obrazovnim institucijama u raznim državama te podupire turkološke odsjeke i učenje turskoga jezika.
Foto: © PR Yunus Emre Institute
Naslovna fotografija: © Adas Vasiliauskas (Lithuania)